DemoDay i 3 projekty z Poznania
6 października w Warszawie odbyło się DemoDay podczas, którego w spektakularny sposób zaprezentowali się finaliści drugiej edycji Akceleratora Łukasiewicza. Wśród 8 prezentujących zespołów znalazły się aż trzy reprezentujące Łukasiewicz-PIT.
Rywalizacja była wyrównana, a jury nie miało łatwego zadania, wybierając 3 najlepsze pomysły na biznes. W zwycięskiej trójce znalazł się zespół cerMAXmet złożony z pracowników Centrum Obróbki Plastycznej Łukasiewicz-PIT a prezentacje naszych pozostałych dwóch zespołów – Wood Identity i ExBiTo spotkały się z wielkim aplauzem obecnych na sali.
DemoDay jest finałowym wydarzeniem Programu Akceleratora ale jednocześnie jedynie kamieniem milowym w naszej dalszej drodze i staraniach związanych z komercjalizacją rozwiązań opracowanych przez zespoły. Od przyszłego tygodnia Dział Komercjalizacji rozpoczyna z zespołami kolejny etap przygotowań do komercjalizacji pośredniej ich rozwiązań, której celem jest powołanie spółek.
Poniżej znajdziecie krótkie opisy finalistów z Łukasiewicz-PIT.
cerMAXmet
Ultrawytrzymałe elementy dla przemysłu lotniczego i kosmicznego.
Zespół (mgr inż. Grzegorz Kubicki – lider, dr inż. Mateusz Marczewski i mgr inż. Joanna Półrolniczak.) opracował metodę syntezy proszków wysoko zaawansowanych materiałów zwanych fazami MAX oraz produktów w postaci proszków lub spieków faz MAX. Materiały te cechują się szeregiem atrakcyjnych właściwości, niemożliwych do uzyskania dla klasycznych stopów metali oraz czystej ceramiki. Znajdują zastosowanie w miejscach narażonych na ekstremalne warunki eksploatacyjne – wysoka temperatura, środowisko korozyjne, tarcie, promieniowanie rentgenowskie i wiele innych.
Wood Identity
System obrotu drewnem z wykorzystaniem innowacyjnego znacznika RFID.
Zespół Wood Identity w składzie dr hab. inż. Zbigniew Karaszewski – lider, mgr inż. Małgorzata Walkowiak, mgr inż. Tadeusz Rudnicki opracował systemu informatyczno-technologiczny do prowadzenia nowoczesnej gospodarki surowcem drzewnym wraz ze śledzeniem jego pochodzenia. Rdzeniem pomysłu jest dedykowany znacznik RFID wielorazowego użytku oraz sposób jego mocowania do drewna. Dzięki rozwiązaniu możliwe będzie zwiększenie efektywności pracy leśników, cyfryzacja informacji o drewnie oraz eliminacja używanych obecnie plastikowych znaczników.
ExBiTo – Extremal Biomass Tools
Bezpieczna i unikalna możliwość inwestycji w rynek OZE.
Zespół: dr inż. Dorota Kapcińska-Popowska, mgr inż. Kamil Żurowski, inż. Aleksander Krajnik to specjaliści w napawaniu ekstremalnie twardych i trwałych warstw trudnościeralnych. Uruchomili produkcję noży do młynów rozdrabniających biomasę energetyczną o bezkonkurencyjnej trwałości eksploatacyjnej. Dzięki opracowanej technologii możliwe jest ograniczenie tempa zużycia narzędzi do rozdrabniania biomasy na cele energetyczne i reedukacja wynikających z tego kosztownych przestojów.